In de afgelopen drie jaar is in Nederland een alarmerend aantal van 120.000 midden- en kleinbedrijven (MKB) failliet gegaan, maar omdat het vooral ging om zeer kleine bedrijven, bleef de impact op de Nederlandse werkgelegenheid en economische productie tot nu toe relatief beperkt.
Dat schrijft de Europese Commissie dinsdag in een rapport over het Europese midden- en kleinberdrijf.
Het rapport stelt dat het Nederlandse MKB de afgelopen drie jaar is gekenmerkt door stagnatie. De werkgelegenheid en toegevoegde waarde liggen nog onder het niveau van voor 2010.
Het Nederlandse midden- en kleinbedrijf bestaat momenteel uit ruim 655.000 bedrijven, die samen goed zijn voor 3,5 miljoen banen en een toegevoegde waarde aan de Nederlandse economie hebben van EUR189 miljard.
Meer dan 90% hiervan, waaronder veel zzp'ers of zelfstandigen zonder personeel, heeft gemiddeld niet veel meer dan twee werknemers. Deze micro-ondernemingen leveren krap een derde van de toegevoegde waarde van het MKB.
Ruim tweederde van de economische productie, of EUR127 miljard, komt dus van de 8.500 middelgrote bedrijven met gemiddeld 120 banen en de 45.000 kleinere bedrijven met gemiddeld 25 man personeel.
Voorlopige ramingen wijzen op een zeer bescheiden herstel voor Nederlandse MKB-bedrijven in 2013 en 2014, stelt de Europese Commissie in het dinsdag gepubliceerde rapport.
De risico's die de stagnatie veroorzaakten zijn echter nog levensgroot aanwezig: dalende vraag van consumenten, doordat huishoudens hoge schulden hebben, terwijl de huizenmarkt op zijn gat ligt en de Nederlandse banken hun balansen moeten versterken, waardoor ze kleine en middelgrote bedrijven nauwelijks meer krediet verlenen. Het klimaat voor herstel blijft dus moeilijk voor het Nederlandse MKB, stelt het rapport.
Bemoedigend voor Nederland is dat de problemen niet het gevolg zijn van het overheidsbeleid, dat het MKB weinig beperkingen oplegt. Ook het beleid dat internationalisering ondersteunt is erg effectief, stellen de rapporteurs.
De beperkte kredietverlening door particuliere banken is daarentegen een punt van toenemende zorg voor steeds meer MKB-bedrijven.
Lees het volledige artikel