In november zijn, gecorrigeerd voor het aantal zittingsdagen, 307 bedrijven failliet verklaard. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vergeleken met november vorig jaar gaat het om 46 faillissementen minder, een afname van 13 procent. Daarmee zet de dalende lijn op jaarbasis door: over de eerste elf maanden van 2025 ligt het aantal faillissementen zelfs 15 procent lager dan in dezelfde periode van 2024. Tegelijkertijd was er wel sprake van een opleving ten opzichte van oktober, met een stijging van 21 procent in één maand.
Faillissementsgraad geeft scherper beeld
Naast het absolute aantal faillissementen kijkt het CBS nadrukkelijk naar de faillissementsgraad: het aantal faillissementen per 100 duizend bedrijven. Deze maatstaf corrigeert voor schommelingen in het totaal aantal bedrijven en maakt vergelijking tussen sectoren beter mogelijk. In november kwam de faillissementsgraad uit op 8,3. Een jaar eerder lag dit cijfer nog op 9,7, wat wijst op een duidelijke verbetering.
Historisch gezien blijft de huidige faillissementsgraad relatief gematigd. De reeks, die start in 2015, kende haar piek in maart van dat jaar met 24,8 faillissementen per 100 duizend bedrijven. Daarna volgde een lange daling, die in augustus 2021 resulteerde in een laagterecord van 3,4. In de jaren daarna liep de graad weer op, met name richting 2024, maar sinds het najaar van dat jaar is opnieuw sprake van een lichte neerwaartse trend. De cijfers van 2025 passen in dat beeld, met een daling van 8,7 in januari naar 6,8 in oktober, gevolgd door de huidige stand van 8,3 in november.
Grote verschillen tussen bedrijfstakken
Achter het landelijke gemiddelde gaan forse sectorale verschillen schuil. Niet gecorrigeerd voor zittingsdagen kende de sector vervoer en opslag in november 2025 de hoogste faillissementsgraad: 25,1 faillissementen per 100 duizend bedrijven. Dat is meer dan een verdubbeling ten opzichte van november 2024, toen deze sector op 11,9 uitkwam. Ook de industrie noteerde een relatief hoge graad met 23,3, al ligt dat aanzienlijk lager dan een jaar eerder (31,8).
Andere sectoren laten juist een afname zien. Zo daalde de faillissementsgraad in de bouwnijverheid van 20,8 naar 12,9, en in de horeca van 23,3 naar 15,9. In de handel nam het aantal faillissementen per 100 duizend bedrijven eveneens af, van 18,6 naar 17,0. Daartegenover staan sectoren waar de druk juist toenam, zoals informatie en communicatie, waar de graad steeg van 5,8 naar 10,6, en verhuur en overige zakelijke diensten, met een toename van 11,4 naar 13,2.