Lang zag het er naar uit dat de exploitant van hogesnelheidstreinen failliet zou gaan. Gisteren bleken aandeelhouders en banken alsnog bereid over de brug te komen met een noodfinanciering van bijna driehonderd miljoen euro. Eurostar verwacht dat er eind deze maand weer meer treinen door de Kanaaltunnel gaan rijden.
Treinen pendelen leeg tussen Londen en Parijs
Eurostar beleefde vorig jaar het meest dramatische jaar uit zijn historie. Het aantal reizigers dat gebruik maakt van de hogesnelheidstreinen die het bedrijf tussen het VK en het Europese vasteland exploiteert daalde met 95 procent. Als gevolg van de buitengewoon strenge reisrestricties pendelden de treinstellen nagenoeg leeg tussen Amsterdam, Brussel, Parijs en Londen. De complexe eigendomsverhoudingen maakten het moeilijk om een steun te vinden voor een reddingsplan.
Britten hebben geen belang meer in Eurostar
Eurostar begon in 1994 als een gezamenlijke Brits-Franse onderneming. Het hoofdkantoor van Eurostar staat nog steeds in Londen maar het VK heeft zelf allang geen aandelen meer in de prestigieuze joint venture. In 2015 verkocht de Britse staat haar belang van veertig procent aan het Engels-Canadese investeerdersconsortium Patina Rail. De aandelentransactie leverde Londen destijds 757 miljoen pond op. Het resterende eigendom van Eurostar berust bij de het Franse SNCF (55 procent) en de Belgische spoorwegmaatschappij NMBS (5 procent).
Eurostar-topman waarschuwde in januari voor ‘catastrofe’
Om de vrijwel volledig weggevallen omzet te compenseren schoten de aandeelhouders de onderneming vorig jaar al te hulp met een investering van ruim tweehonderd miljoen. Daarnaast wist de Eurostar-directie een extra financiering te regelen van een half miljard euro. De inspanningen waren nog niet toereikend. Begin dit jaar sprak Eurostar-topman Jacques Damas waarschuwend over een naderende catastrofe in geval van een faillissement.
Eurostar en Thalys pakken fusieplannen weer op
Gisteren kon Damas eindelijk goed nieuws melden. De aandeelhouders zijn bereid gevonden het eigen vermogen met vijftig miljoen pond te versterken. Zij stellen zich bovendien garant voor honderdvijftig miljoen pond aan nieuwe leningen. Met de huisbankiers is een akkoord bereikt over het herstructureren van bestaande leningen. Daarmee is een faillissement voorlopig afgewend. Eurostar verklaarde ook verder te gaan werken aan de in 2019 aangekondigde fusieplannen met Thalys. De dienstregeling wordt geleidelijk weer uitgebreid. Momenteel rijdt er dagelijks slechts één trein tussen Londen en Parijs.