Hoewel de ratingbureaus Moody’s, Standard & Poor’s en Fitch de vorige crises niet hebben zien aankomen, worden ze er nu van verdacht de eurozone te destabiliseren door zelfs de meest stabiele landen met degradaties te dreigen.
Zijn de kredietbeoordelaars erop uit om de euro om zeep te helpen? Anderhalf jaar lang hebben zij de overheidsschulden van de landen in de periferie van de eurozone krachtig gedegradeerd, waardoor sommige nu worden aangemerkt als rommelobligaties – junk bonds – en nu dreigen ze Griekenland failliet te verklaren. Met welke reden?
Omdat de Europese landen het in hun hoofd hebben gehaald een vrijwillige bijdrage van particuliere financiële instellingen (banken, verzekeringen, beheerfondsen, enz.) in te voeren om het land van de afgrond te redden. Zo hebben de ratingbureaus een oplossing gedwarsboomd waarmee Griekenland van een bankroet zou kunnen worden gered waarvan zij menen dat dit – hoe toevallig – vrijwel zeker plaats zal vinden.