
Bij Accell hebben zich 434 schuldeisers gemeld. Hun vorderingen tellen op tot 38,4 miljoen euro. Ook de Belastingdienst diende een vordering in. Hoe groot de totale schuldenlast van het concern uiteindelijk is, melden de curatoren in hun eerste faillissementsverslag niet.
Accell is bekend van merken als Batavus, Sparta, Babboe, Raleigh en Lapierre. De rechter in Amsterdam verklaarde het bedrijf in augustus failliet. Bij het concern werken ongeveer tweeduizend mensen. Zij zitten verspreid over vijftien landen. De curatoren kregen zowel biedingen op afzonderlijke merken als voorstellen om meerdere merken tegelijk over te nemen.
Om de doorstart kans van slagen te geven, maakten de curatoren afspraken met enkele grote schuldeisers. Een groep Nederlandse grootbanken en Deutsche Bank had samen een kredietfaciliteit van 110 miljoen euro aan Accell verstrekt. Zij stemden ermee in de voorraden fietsen en onderdelen gewoon te blijven verkopen. Die financiers hebben een pandrecht op de voorraden. Daardoor kunnen zij deze bij wanbetaling normaal gesproken te gelde maken, maar zij kozen ervoor de bedrijfsvoering voorlopig door te laten lopen.
Onder de gegadigden bevindt zich de Ierse investeringsmaatschappij Quanta Capital, wier interesse eerder al bekend werd. Vakmedium NieuwsFiets.nu meldde bovendien dat DuTech Holdings, dat in een reeks andere fietsmerken investeert, serieus in gesprek is met de curatoren. Van de driehonderd benaderde partijen bracht dus een op de vijf uiteindelijk een bod uit.
Het faillissement volgde op jaren van tegenslag. Na de coronapandemie bleef Accell zitten met grote onverkochte voorraden. Een massale terugroepactie van Babboe-bakfietsen in 2024 vanwege veiligheidsproblemen kwam daar nog bovenop. In de zomer van 2025 sloot het bedrijf zijn laatste fabriek, in Heerenveen. Begin dit jaar sloot Accell nog een akkoord met schuldeisers. Volgens de curatoren konden de ondernemingen hun lopende kosten echter niet langer voldoen.
Los van het faillissement loopt het traject van claimstichting Veilige Bakfiets door. De stichting probeert via een versnelde procedure te voorkomen dat gedupeerde eigenaren van Babboe-bakfietsen door het faillissement alsnog geen compensatie krijgen. Volgens de stichting hebben tienduizenden eigenaren schade geleden, met sterk uiteenlopende gevolgen per geval.